Schedule for Samanvay 2013


Session

Time

Session Details

Participants
 
24th
OCT
Day 1 4.00 pm - 4.45 pm Inauguration Shamsur Rahman Faruqi, Vinod Kumar Shukla
Day 1 4.45 pm- 5.15pm Samanvay Bhasha Samman Samaroh  
Day 1 5.15 pm - 6.15 pm Language into Language: Difficult Dialogues Madhavi Sardesai, Sanjay Kak, Jerry Pinto (Moderator), Arvind Krishna Mehrotra, Mahmood Farooqui
Day 1 6.15 pm - 7.15 pm Reclaiming the Earth : Poetry Performances Tenzin Tsundue, Prakash Uday, Sushma Asur, N.D. Rajkumar, Prabhaat
Day 1 7.30 pm - 9 pm Neelesh Misra's storytelling Neelesh Misra
25th
OCT
Day 2 11 am - 12.00 noon Hum Bharat Ke Bachche Leila Seth
Day 2 12 noon - 1.00 pm Vanishing Cultures Anvita Abbi, Alok Rai, Ashwini Kumar Pankaj, Udaya Narayana Singh (Moderator)
Day 2 2.30 pm - 3.30 pm [Rajasthani]Displaced at Home: Rajasthani and Its Movement Arjun Deo Charan, C.P. Deval, Ramkumar Singh, Malchand Tiwari (Moderator), Ratan Shah
Day 2 3.30 pm - 4.30 pm [Telugu] Inside Out: Poetry and the Art of Dissent Volga, K. Sivareddy (Moderator), Ro Hith, Yakoob
Day 2 4.30 pm - 5.30 pm [Khasi] Na Rympei: From the Hearth Powell Sohkhlet, Pradip Kurbah, Warimeki Lyngwa, Sylvanus Lamare, Preeti Gill (Moderator)
Day 2 5.30 pm - 5.40 pm Launch of Gulzar’s book ‘Bosaki Ka Panchatantra’ Kedarnath Singh and Pavan Verma
Day 2 5.40 pm - 6.40 pm Itne Paas Apne: Bimb-Dar-bimb Gulzar,  Kedarnath Singh
Day 2  7 pm - 8.30 pm Geet Sandya: A musical Presentation of the nirala,
dinkar, Mahadevi Verma, Gopal Singh Nepali and others.
Composer: S.K. Jha
Singers: Saroj Suman, Suchitra Bhagwat
26th
OCT
Day 3 11 am - 12 noon Body Matters: Eros and Violence Nivedita Menon, Kancha Ilaiah, Umang Sabarwal, Kavita Krishnan, Meenakshi Reddy Madhavan (Moderator)
Day 3 12 noon - 1 pm [Bhojpuri] Tradition and People's Literature Hari Ram Dwivedi, Sharda Sinha, Subhash Chandra Kushwaha, Arunesh Neeran (Moderator)
Day 3 2.30 pm - 3.15 pm Mere Bharat, My Indias Mahesh Bhatt, Ajay Brahmatmaj, Ravi Singh
Day 3 3.15 pm-4 pm Gumma Adhha Eenta: Bhasha ke Tukde (Stand-up Comedy) Varun Grover
Day 3 4 pm - 4.45 pm Shabd Badalte Hain Jeevan Manoranjan Byapari, Bajrang Bihari Tiwari
Day 3 4.45 pm - 5.30 pm [English] Language, Content and Discontent Shashi Deshpande, Amrita Bhalla
Day 3 5.30 pm - 6.30 pm [Punjabi] A Tale of Two Languages Surjeet Patar, Parminderjeet Singh, Nirupama Dutt (Moderator), Kamal Tiwari, Ratan Singh
Day 3 6.45 pm - 7.45 pm Alha-Udal: Musical Presentation
Day 3 7.45 pm - 9 pm Dastangoi: Two stories from tilesm-e-hoshruba Nadeem Shah, Manu Sikander Dhingra (A Rajkamal Prakashan Samooh Presentation)
27th
OCT
Day 4 11 am - 12 noon The Chosen Few? 'Civil Society' and Its Activism Shuddhabrata Sengupta, Anupam Mishra, Tripurari Sharan Sharma, Joya Mitra, Pankaj Srivastava (Moderator)
Day 4 12 noon - 1 pm Solla Sobagu: Aadu Nudiya Saahithya Sogadu: Oral Literary Languages of Karnataka-Tulu, Kodava, Konkani and Beary B.M. Haneef, Chinnappa Gowda, Rekha Vasanth, Jayavantha Nayak, Viveka Rai (Moderator)
Day 4 2.30 pm - 3.30 pm [Hindi] Tradition in Modernity: The Voice of the Author Nand Kishore Acharya, Narendra Kohli, Sanjeev Kumar (Moderator), Bhagwan Singh
Day 4 3.30 pm - 4.30 pm Small Cities, Big Dreams Ravish Kumar, Piyush Mishra, Omair Ahmed, Juhi Chaturvedi, Shilpa Shukla, Manisha Pandey (Moderator)
Day 4 4.30 pm - 05.30 pm Gujarati: Anek Aadhipatya, Bahutere Vidroh: Resistance in Gujarat Pravin Pandya, Piyush Thakkar, Himanshi Shelat,
Mahesh Champaklal (Moderator)
Day 4 5.30 pm - 6.30 pm Tera-Mera Hindustan: Patriotism as Religion Ketan Mehta, Mukul Kesavan, Dilip Simeon, Roop Rekha Verma, Vrinda Grover (Moderator)
Day 4 6.30 pm - 7:00 pm Concluding Session SitanshuYashaschandra, Raj Liberhan, Giriraj Kiradoo, Satyanand Nirupam
Day 4 7 pm - 8.30 pm Nirman kala manch popular Bhojpuri Play : Bidesia Dir. by - Sanjay Upadhyay
Day 4 8.30 pm - 10 pm Piyush Mishra's Performance Piyush Mishra